Skip to content

21 Shadow Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block4700
Lot147
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,272
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,400
40%
Improvement Value:$328,600
60%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,703+4.0%
2024$31,449+1.2%
2023$31,064+0.4%
2022$30,927+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$673,653
DeedBook S 139, Page 165

Property Sale

Sale
$101,154
DeedBook O 134, Page 503