Skip to content

5 Adobe DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block4700
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$177,500
75%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,122+4.0%
2024$13,580+1.2%
2023$13,414+0.4%
2022$13,355+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,178DeedBook 140, Page 56

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook Z 122, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1979