Skip to content

5 Pueblo CircleWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block4700
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$162,400
73%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,974+4.1%
2024$12,467+1.3%
2023$12,311-1.6%
2022$12,506+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,810DeedBook 2561, Page 112

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook P 142, Page 191

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook C 127, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1979