Skip to content

3 Cougar CircleWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block4700
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$171,800
74%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,783+4.0%
2024$13,254+1.2%
2023$13,092+0.4%
2022$13,034+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,178DeedBook 2423, Page 61

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 576, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1979