Skip to content

12 Bighorn DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 3, 2014

Property Information

Block4700
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$180,100
75%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,276+4.0%
2024$13,729+1.2%
2023$13,561+0.4%
2022$13,501+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft1,915DeedBook 2565, Page 1

Property Sale

Sale
$276,450
DeedBook L 155, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1979