Skip to content

10 Birdseye CircleWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block4700
Lot97
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
33%
Improvement Value:$134,000
67%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+4.0%
2024$11,436-14.8%
2023$13,418+0.5%
2022$13,358+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 4239, Page 128

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook X 119, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1979