Skip to content

12 Shadow Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 7, 2009

Property Information

Block4701
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,896
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,500
49%
Improvement Value:$232,500
51%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,233+4.0%
2024$26,188+1.2%
2023$25,868+0.4%
2022$25,753+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,896DeedBook 1768, Page 73

Property Sale

Sale
$1,209,000
DeedBook 1125, Page 285

Property Sale

Sale
$656,040
DeedBook A 139, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$101,145
DeedBook O 134, Page 503