Skip to content

36 Horizon DrWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Apr 2, 1998

Property Information

Block4701
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,488
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,100
51%
Improvement Value:$216,600
49%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,085+4.0%
2024$25,085+1.2%
2023$24,778+0.4%
2022$24,668+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$469,900

To:

Sq Ft3,488DeedBook 154, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$101,145
DeedBook O 134, Page 503