Skip to content

13 Lewis StWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block702
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,198
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
61%
Improvement Value:$49,900
39%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,575+4.0%
2024$7,285+1.2%
2023$7,196+0.4%
2022$7,164+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,198DeedBook 4026, Page 191

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 3859, Page 209Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,198DeedBook 3726, Page 221Recorded1/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900