Skip to content

37 Westervelt StWayne, NJ 07470

Built 2010

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 27, 1999

Property Information

Block702
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,366
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,600
36%
Improvement Value:$147,600
64%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+4.0%
2024$13,106+1.2%
2023$12,945+0.4%
2022$12,888+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,366DeedBook 163, Page 55

Property Sale

Sale
$94,905
DeedBook R 156, Page 327

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook V 163, Page 85