Skip to content

69 Van Duyne AveWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Dec 2, 1991

Property Information

Block703
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
60%
Improvement Value:$52,400
40%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789+4.0%
2024$7,491+1.2%
2023$7,399+0.4%
2022$7,366+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 130, Page 120

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook F 123, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1946