Skip to content

41 Newton RdWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block703
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,047
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,400
57%
Improvement Value:$60,000
43%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+4.0%
2024$8,028+1.2%
2023$7,930+0.4%
2022$7,895+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,047DeedBook 4439, Page 248

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 1403, Page 232

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook F 169, Page 55

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook I 154, Page 56

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook E 140, Page 175

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook R 125, Page 241

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook B 120, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1946