Skip to content

7 Newton RdWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block703
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,047
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,700
59%
Improvement Value:$50,600
41%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,391+4.0%
2024$7,107+1.2%
2023$7,020+0.4%
2022$6,989+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,047DeedBook 144, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1946