Skip to content

5 Sussex RdWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block703
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
59%
Improvement Value:$55,500
41%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,069+4.0%
2024$7,759+1.2%
2023$7,664+0.4%
2022$7,630+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 1248, Page 248

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 495, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1946