Skip to content

29 Van Duyne AveWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block703
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,818
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
31%
Improvement Value:$171,200
69%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,603+4.1%
2024$14,034-0.5%
2023$14,109+0.4%
2022$14,046+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,818DeedBook 3669, Page 177

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook Q 131, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1946