Skip to content

25 Van Duyne AveWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block703
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,352
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
58%
Improvement Value:$57,600
42%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158+4.0%
2024$7,845+1.2%
2023$7,749+0.4%
2022$7,715+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 1015, Page 30

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 756, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1946