Skip to content

141 Mountain View BlvdWayne, NJ 07470

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block711
Lot1

Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$80,900
46%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,459+4.0%
2024$10,058+1.2%
2023$9,935+0.4%
2022$9,891+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 4449, Page 223

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 2349, Page 91Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook U 121, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1958