Skip to content

3 Alexandria AveWayne, NJ 07470

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block711
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionVACANT
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage1,149
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
48%
Improvement Value:$66,400
52%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+4.0%
2024$7,262+1.2%
2023$7,173+0.4%
2022$7,141+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,149DeedBook 2524, Page 22Recorded9/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965