Skip to content

18 Erie AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block712
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
DescriptionCOLONIAL
Dwellings4
ZoningB
Sq Footage2,924
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
30%
Improvement Value:$141,000
70%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+4.0%
2024$11,527+1.2%
2023$11,386+0.4%
2022$11,336+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,924DeedBook 146, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1920