Skip to content

56-58 Greenwood AveWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block712
Lot6

Zoning---
Sq Footage4,427
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,600
43%
Improvement Value:$135,200
57%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,199+4.0%
2024$13,655+1.2%
2023$13,487+0.4%
2022$13,428+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft4,427DeedBook 568, Page 24

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook O 152, Page 321

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook L 119, Page 431