Skip to content

620 Fairfield RdWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$448,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block716
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,255
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
54%
Improvement Value:$58,400
46%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+4.0%
2024$7,262+1.2%
2023$7,173+0.4%
2022$7,141+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$448,000

To:

Sq Ft1,255DeedBook 4191, Page 67

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,255DeedBook 3018, Page 282Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,255DeedBook 2830, Page 113Recorded5/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920