Skip to content

77 Fayette AveWayne, NJ 07470

Built 1922

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block725
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,100
74%
Improvement Value:$13,900
26%
Total Assessment$54,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,211+4.0%
2024$3,088+1.2%
2023$3,050+0.4%
2022$3,036+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 4794, Page 61

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1915, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1922