Skip to content

36 Pocohantas TrailWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Jun 3, 2017

Property Information

Block725
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class13
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage690
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
67%
Improvement Value:$18,100
33%
Total Assessment$54,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,264+4.0%
2024$3,139+1.2%
2023$3,101+0.4%
2022$3,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft690DeedBook 3097, Page 292

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook S-113, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1928