Skip to content

94 Kent AveWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block874
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningRB-1
Sq Footage684
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
80%
Improvement Value:$7,800
20%
Total Assessment$38,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,283+4.0%
2024$2,196+1.2%
2023$2,169-41.1%
2022$3,683+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft684DeedBook 3144, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1935