Skip to content

71a Fayette AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2003

Property Information

Block725
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
53%
Improvement Value:$32,300
47%
Total Assessment$68,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+4.0%
2024$3,900+1.2%
2023$3,852+7.4%
2022$3,585+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930