Skip to content

52 New York AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block802
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,176
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
48%
Improvement Value:$74,600
52%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,533+4.0%
2024$8,205+1.2%
2023$8,105+0.4%
2022$8,069+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft1,176DeedBook 3135, Page 278

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 243, Page 187

Property Sale

Sale
$158,700
DeedBook W 131, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1960