Skip to content

46 New York AveWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block807
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
42%
Improvement Value:$89,800
58%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+4.0%
2024$8,851+1.2%
2023$8,743+0.4%
2022$8,704+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 888, Page 76

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook M 135, Page 285

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook X 133, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1953