Skip to content

17 Oak StWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 9, 2020

Property Information

Block909
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,932
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
53%
Improvement Value:$84,700
47%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+4.0%
2024$10,241+1.2%
2023$10,116+0.4%
2022$10,071+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 3771, Page 265

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,932DeedBook 3651, Page 268Recorded9/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949