Skip to content

26 Grand StWayne, NJ 07470

Built 1927

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block812
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,222
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
35%
Improvement Value:$107,000
65%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+4.0%
2024$9,406+48.0%
2023$6,354+0.4%
2022$6,326+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 4683, Page 85

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,486DeedBook 4439, Page 211Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,486DeedBook 3994, Page 97Recorded3/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1927