Skip to content

13 BroadwayWayne, NJ 07470

Built 1920
Public Property

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 12, 2013

Property Information

Block814
Lot2

ZoningR-B
Sq Footage1,708
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$6,331+1.7%
2014$6,223+3.8%
2013$5,993+3.8%
2012$5,771+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 2281, Page 224

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 624, Page 189

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook Z 141, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1920