Skip to content

8 Grand StWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block814
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
44%
Improvement Value:$76,500
56%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075+4.0%
2024$7,765+1.2%
2023$7,670+0.4%
2022$7,636+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 3565, Page 204Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 2544, Page 281

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 604, Page 298

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook B 131, Page 534

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook W 119, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1966