Skip to content

28 West RdWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block818
Lot3
QualifierC0074
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class14
Description---
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage900
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$3,428+1.2%
2017$3,387+2.9%
2016$3,291+3.5%
2015$3,180+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft900DeedBook 2934, Page 172

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 2882, Page 81Recorded8/19/2016