Skip to content

4 River RdWayne, NJ 07470

Built 1923
Public Property

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block818
Lot3
QualifierC0124
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningRL
Sq Footage640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$25,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,323+3.6%
2010$2,242+4.9%
2009$2,137+5.6%
2008$2,024+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft640DeedBook 1794, Page 268

Property Sale

Sale
$130,928
DeedBook 823, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1923