Skip to content

97 Ryerson AveWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block852
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningRB-1
Sq Footage872
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,780+2.0%
2021$4,687+0.9%
2020$4,645+0.9%
2019$4,603+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft872DeedBook 3923, Page 43

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2254, Page 23

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook H 142, Page 134

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook C 116, Page 115