Skip to content

133 Whitmore AveWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block852
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningRB-1
Sq Footage1,846
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
32%
Improvement Value:$95,100
68%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+4.0%
2024$8,040+1.2%
2023$7,941+0.4%
2022$7,906+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 149, Page 257

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook E 124, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1971