Skip to content

117 Dorsa AveWayne, NJ 07470

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block856
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionOFFICE/GARAGE
Dwellings2
ZoningRB-1
Sq Footage1,080
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
69%
Improvement Value:$25,100
31%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,816+4.0%
2024$4,632+46.7%
2023$3,157-46.0%
2022$5,848+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 3079, Page 138Recorded6/21/2017