Skip to content

96 Whitmore AveWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block873
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
32%
Improvement Value:$100,500
68%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,788+4.0%
2024$8,451+1.2%
2023$8,348+0.4%
2022$8,311+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 18, Page 76

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 602, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook G 119, Page 95