Skip to content

98 Whitmore AveWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block873
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage702
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
58%
Improvement Value:$31,500
42%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,471+4.0%
2024$4,300+1.2%
2023$4,247+0.4%
2022$4,229+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft702DeedBook 1563, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1945