Skip to content

37 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block905
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,824
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
57%
Improvement Value:$100,100
43%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,866+4.0%
2024$13,334+1.2%
2023$13,171+0.4%
2022$13,113+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958