Skip to content

29 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block905
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,540
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,700
60%
Improvement Value:$91,100
40%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+4.0%
2024$12,911+1.2%
2023$12,753+0.4%
2022$12,697+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

To:

Sq Ft1,540DeedBook 669, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1956