Skip to content

51 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block906
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,198
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
55%
Improvement Value:$107,000
45%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,062+4.0%
2024$13,523+1.2%
2023$13,358+0.4%
2022$13,298+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,198DeedBook 2531, Page 101

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook P 115, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1958