Skip to content

18 Longwood CourtWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 23, 2009

Property Information

Block1214
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,168
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
49%
Improvement Value:$133,500
51%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,573+4.0%
2024$14,975+1.2%
2023$14,792+0.4%
2022$14,727+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 1804, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1952