Skip to content

65 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block906
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,577
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
45%
Improvement Value:$156,600
55%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,839+4.0%
2024$16,193+1.2%
2023$15,995+0.4%
2022$15,924+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft3,577DeedBook 3590, Page 144

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook M 156, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1957