Skip to content

36 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block904
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,578
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,700
41%
Improvement Value:$186,500
59%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,801+4.0%
2024$18,080+1.2%
2023$17,859+0.4%
2022$17,780+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft3,578DeedBook 4142, Page 226

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook T 138, Page 153

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook B 114, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1958