Skip to content

376 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1910

Last Sale Price
$13,800
Last Sale Date
Aug 1, 1985

Property Information

Block906
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,291
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
62%
Improvement Value:$79,400
38%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,356+4.0%
2024$11,882+1.2%
2023$11,737+0.4%
2022$11,685+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$13,800

To:

Sq Ft1,291DeedBook 114, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1910