Skip to content

78 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1725
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
60%
Improvement Value:$71,400
40%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+4.1%
2024$9,911+1.3%
2023$9,787+0.5%
2022$9,742+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941