Skip to content

40 Jacobus AveWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block906
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,261
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,200
35%
Improvement Value:$159,700
65%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+4.0%
2024$14,003+16.3%
2023$12,036+0.4%
2022$11,983+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook T 143, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1970