Skip to content

317 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$532,650
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block906
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,410
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
48%
Improvement Value:$139,700
52%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,013+4.0%
2024$15,399+1.2%
2023$15,210+0.4%
2022$15,143+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$532,650

To:

Sq Ft2,410DeedBook 3113, Page 51

Property Sale

Sale
$528,750

From:

To:

Sq Ft2,410DeedBook 2580, Page 262Recorded1/26/2015

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 487, Page 279

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook O 139, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1959