Skip to content

42 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block917
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
51%
Improvement Value:$125,700
49%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,394+4.0%
2024$14,804+1.2%
2023$14,623+0.4%
2022$14,558+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$521,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 2789, Page 142

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 1791, Page 29

Property Sale

Sale
$135,580
DeedBook 265, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1960