Skip to content

367 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jul 15, 1992

Property Information

Block906
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,560
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
67%
Improvement Value:$64,900
33%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+4.0%
2024$11,327+1.2%
2023$11,189+0.4%
2022$11,139+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 131, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1940